Uczniowie klasy II a czytali książkę pt. „Zaczarowana zagroda”. Na zakończenie zajęć związanych z lekturą wykonali pingwinki z butelek. W ten sposób mamy w klasie własną „Zaczarowaną zagrodę”.

Kilka dni wcześniej przygotowaliśmy modele zegarów.  Wykonane zostały z dowolnych materiałów: z papieru, płyty CD, papierowego talerzyka. Następnie poznaliśmy różnego rodzaju przyrządy służące do mierzenia czasu, począwszy od klepsydry i zegara słonecznego, aż do obecnie stosowanych zegarów. Dowiedzieliśmy się też, co wskazują poszczególne wskazówki i co jeszcze znajduje się na cyferblacie. Potem ustawialiśmy różne godziny na naszych zegarach, uczyliśmy się obliczać, ile godzin minęło od danej godziny. Nasze modele wykorzystamy na wielu innych lekcjach.

Na lekcjach etyki  mówiliśmy  o przyjaźni. Każdy uczeń tłumaczył, co znaczy dla niego słowo „przyjaźń” i jaki powinien być prawdziwy przyjaciel. Odwoływaliśmy się  do świata przeżyć oraz doświadczeń dzieci. Na zajęciach uczniowie rozwijali umiejętność wyrażania własnych myśli, uczyli się asertywności i empatii, kształtowali postawy prospołeczne.

Rekolekcje wielkopostne dla naszych uczniów odbędą się w Sadkowie w kościele pw. św. Jadwigi w dniach:

  • poniedziałek 7.03.2016 r. o godzinie 11.00
  • wtorek 8.03.2016 r. o godzinie 9.30- Dzień spowiedzi
  • środa 9.03.2016 r. o godzinie 11.00

 

 

Na lekcji pracowaliśmy z globusem. Jako Słońce posłużyła nam zapalona latarka elektryczna. Dowiedzieliśmy się, że Ziemia wykonuje ruch wirowy, czego następstwem jest dzień i noc oraz ruch obiegowy, i wtedy występują cztery pory roku. Sprawdzaliśmy, w jakich miejscach na Ziemi jest dzień, a w jakich noc. Wyszukiwaliśmy na globusie różne kontynenty, kraje i miasta. Odnaleźliśmy Polskę i naszą stolicę - Warszawę.

W ostatnim tygodniu lutego klasa II a zdobywała wiadomości na temat biegunów zimna. Dzieci wyszukiwały informacje, dzieliły się swoją wiedzą na ten temat, opisywały niedźwiedzia polarnego i pingwina, wykonywały prace plastyczne, czytały lekturę pt. „ Zaczarowana zagroda” oraz eksperymentowały. Uczniowie przynieśli własne góry lodowe i sprawdzali, czy one naprawdę pływają i czy rzeczywiście większa część jest pod wodą. Eksperyment udał się świetnie. Uczniowie byli zaangażowani i bardzo zadowoleni.

W piątek, 26 lutego, urządziliśmy w klasie zabawę w sklep. Z domu przynieśliśmy swoje ulubione książki, zabawki, maskotki i przybory szkolne. Pod każdym artykułem napisaliśmy jego cenę. Jeszcze tylko wykonaliśmy z papieru banknoty oraz monety i zabawę można było rozpocząć. Wchodziliśmy w rolę sprzedawcy i kupującego. Płaciliśmy za zakupy, wydawaliśmy resztę, a przy tym ćwiczyliśmy dodawanie i odejmowanie w pamięci. Nie zapominaliśmy również o używaniu zwrotów grzecznościowych typu: "Dzień dobry!", "Do widzenia!", "Dziękuję!", "Proszę!" podczas wizyty w naszym sklepie.
"Zakupionymi" przedmiotami bawiliśmy się do woli!

25 lutego był dniem pełnym wrażeń i niespodzianek. Uczniowie klasy I a brali udział w eksperymentach. Przy użyciu wielu substancji spożywczych oraz różnych przedmiotów i naczyń, sprawdzali, co pływa, a co tonie w wodzie; dlaczego zapalona świeczka przykryta słoikiem gaśnie; czy oliwa faktycznie na wierzch wypływa i jaki wpływ na rozpuszczanie soli i cukru w wodzie ma jej temperatura. Mali eksperymentatorzy dowiedzieli się, że naelektryzowany balon przyciąga włosy i małe kawałki papieru. Sprawdzili, jak działa odrzutowiec, że balon napełniony gazem powstałym ze zmieszania sody oczyszczonej i octu - odfrunął.

Wiktoria Figas i Antoni Adamczyk wzięli udział w konkursie polonistycznym "I Ty możesz zostać mistrzem literatury nie tylko polskiej" organizowanym w Zespole Szkół w Łozinie. Wiktoria Figas otrzymała tytuł II wicemistrzyni trzeciego etapu konkursu. Nasi uczniowie przygotowywani byli pod okiem Pani Małgorzaty Błażejewskiej-Koguciuk. Laureatom serdecznie gratulujemy!

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież do uczestnictwa w JUBILEUSZOWEJ dziesiątej edycji Gminnego Konkursu Literackiego.

Do 11  kwietnia 2016 roku można wysyłać na adres Szkoły Podstawowej w Sadkowie (z dopiskiem KONKURS LITERACKI) prace konkursowe o tematyce dowolnej opatrzone godłem. To samo godło (pseudonim artystyczny, inicjały) należy dopisać na dołączonej kopercie zawierającej kartkę z imieniem i nazwiskiem autora, nazwą i adresem szkoły, dokładnym adresem zamieszkania, wiekiem i numerem telefonu.

25 lutego 2016r. w ramach prelekcji uczniowie naszej szkoły rozmawiali na temat wolontariatu z  przedstawicielem Fundacji Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci, Panią Martą Międła- Opalińską. Koordynatorka wolontariatu opowiedziała o działalności Fundacji, ale przede wszystkim o codziennej pracy wolontariuszy i życiu ich podopiecznych- najczęściej dzieci. To trudne tematy i z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy ich z ust osoby, która na co dzień zajmuje się pomaganiem.

Podczas dzisiejszych zajęć przygotowaliśmy gniotki czyli miękkie ludziki z balonów i mąki. Za pomocą lejka wsypaliśmy mąkę do balonów, później je zawiązaliśmy i ozdobiliśmy włóczką. Gniotek gotowy! Było i mnóstwo zabawy, i bałaganu :) Gniotki wyszły przepiękne.